W związku z powszechnymi stereotypami dotyczącymi starości wszystkich seniorów często traktuje się jako jedną kategorię. Tymczasem jest to grupa wyjątkowo zróżnicowania, bardziej nawet niż pozostałe grupy wiekowe. Po pierwsze, dłuższe życie oznacza dłuższy czas gromadzenia doświadczeń, przez co rozszerza się pole potencjalnych rozbieżności, po drugie, w późnych latach zwiększają się różnice w stanie zdrowia. Wszystko to przekłada się na bardzo różne potrzeby i możliwości.
Dobre zrozumienie zróżnicowań w grupie seniorów pozwoliłoby zapewnić każdej osobie starszej taką pomoc i ofertę, jakie najbardziej pasują do jej sytuacji. A wtedy też każda starsza osoba mogłaby wnieść coś wartościowego do swojej społeczności lokalnej.
Zróżnicowanie warto rozpatrywać jako szansę, ponieważ samodzielni, sprawni seniorzy mogą opiekować się osobami w gorszym zdrowiu, mogą też być edukatorami wspomagającymi uczenie się innych seniorów. Przekazywanie wiedzy między osobami z jednego pokolenia dzięki ograniczeniu problemów komunikacyjnych wynikających z różnic pokoleniowych jest efektywniejsze.