Szukacie rozwiązań na rzecz osób starszych i ich opiekunów w swojej gminie, mieście, organizacji? Jesteście gotowi wdrożyć na swoim terenie jedną z czterech sprawdzonych, modelowych innowacji na rzecz osób starszych? Zapraszamy do udziału w konkursie, dzięki któremu będziecie mogli otrzymać bezpłatne doradztwo wspierające was w tym działaniu.
BEZPŁATNE DORADZTWO
Ogłaszamy konkurs „BEZPŁATNE DORADZTWO – dla zainteresowanych realizacją innowacji”.
Oto modelowe innowacje (ich opisy i linki do pełnych materiałów znajdziecie na końcu tekstu):
- Babcia z Klasą / Dziadek z Klasą – innowacja, która zmienia edukację,
- Pakiet opieki wytchnieniowej – innowcja, która pomaga w pomaganiu,
- Teatr Reminiscencyjny – innowacja, przywraca wspomnienia,
- Obiady terapeutyczne – innowacja z sercem na talerzu.
Co oferujemy podmiotom, które zostaną wybrane w konkursie?
W konkursie wybierzemy 10 podmiotów, którym doradzimy, jak zrealizować u siebie jedną z czterech modelowych innowacji społecznych. Innowacyjne rozwiązania były rozwijane przez dwa lata pod okiem ekspertów oraz testowane i dopracowywane w lokalnych warunkach czterech miejscowości: Sosnowiec, Rybnik, Krasnystaw oraz Ścinawa.
Oferujemy bezpłatne wsparcie doradcy Wojciecha Kłosowskiego – eksperta samorządowego, specjalisty w zakresie zagadnień rozwoju lokalnego oraz polityki społecznej. Doradca – poprzez spotkania konsultacyjne na miejscu i doradztwo on-line, będzie pracował ze zwycięzcami nad planem wdrożenia innowacji w ich środowisku lokalnym i adaptacjami modelu do istniejących warunków i możliwości. Proces będą wspierać również pomysłodawcy i autorzy poszczególnych innowacji oraz zespół Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.
Kto może wziąć udział w konkursie i otrzymać doradztwo?
- jednostki samorządu lokalnego (gminy i powiaty);
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej, w tym ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie;
- samorządowe instytucje kultury;
- jednostki systemu oświaty i placówki wychowania pozaszkolnego;
- jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego: dzielnice, osiedla, sołectwa;
- organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
- podmioty ekonomii społecznej;
- przedsiębiorcy.
Co trzeba zrobić by wziąć udział w konkursie?
Trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go do 17 czerwca 2019 roku na adres sieciwsparcia@e.org.pl. Lista zwycięzców zostanie opublikowana do 21 czerwca 2019.
Przez kolejne 2 miesiące (do połowy sierpnia) zwycięzcy będą mogli skorzystać z doradztwa eksperta. (ok. 10 h doradztwa na podmiot).
Kim jest doradca?
Wojciech Kłosowski jest ekspertem samorządowym, specjalistą w zakresie strategicznego planowania rozwoju lokalnego i regionalnego, rewitalizacji miast oraz lokalnych i regionalnych polityk społecznych. Od ponad 20 lat pracuje jako doradca władz samorządowych. Jest autorem lub współautorem wielu strategii miejskich i regionalnych, programów rewitalizacji miast oraz miejskich polityk społecznych. Tworzył i wdrażał liczne projekty i programy w obszarze polityki społecznej, kultury i aktywizacji społecznej. Jest między innymi autorem polityki społecznej Łodzi, Rybnika, Gorzowa Wielkopolskiego i Kutna. Obecnie pracuje nad polityką społeczną Słupska. Ma 60 lat.
Ważne dokumenty: